Batman i jego przeciwnicy

blog

Batman i jego przeciwnicy

Każda opowieść o walce dobra ze złem, a do takich należą wszelkie serie o Batmanie ma dwie strony. Choć zwykle to dobro triumfuje, dla widzów równie ważne są kreacje czarnych charakterów. Świat stworzony i rozwijany przez pokolenia twórców Batmana może się poszczycić wyjątkowo ciekawą galerią „tych złych”.

Antybohaterowie

Batman gadżety, które spotykamy w różnych postaciach zwykle obrazują głównego bohatera serii. Dlatego pożądane przez kolekcjonerów są wizerunki przeciwników Obrońcy Gotham. Ci najciekawsi doczekali się własnych historii. Do nich należy np. Joker. Jednak arcyciekawa gama wrogów porządku publicznego, którzy zostali pokonani przez Mrocznego Rycerza nie kończy się na uśmiechniętym złoczyńcy. Bane, Człowiek o Dwóch Twarzach bądź Zagadka to pełnokrwiste postacie, każda z zarysowaną historią i posiadająca własne, zrozumiałe motywacje. Niekiedy całości dopełnia tragiczna historia odrzucenia (Pingwin) cierpienia (Bane) czy niezawinionej kary. Wraz z historią zmagań dobra ze złem poznaje się przeciwstawne postawy, losy postaci i ich umysłowość, które mogą być nielicho zagmatwane.

Dlaczego lubimy złych

Być może fani batman gadżetów nie do końca lubią jego przeciwników, lecz z pewnością nie są oni bezbarwni. Ich historie, charakterystyczne gesty czy słowa są intrygujące. Scenarzyści wyposażają antagonistów w niezwykłą inteligencję, sprawności czy techniczne możliwości, które sprawiają, że trudno wygrać tę odwieczną walkę. Zresztą, na miejsce osadzonego w Arkham złoczyńcy pojawia się kolejny.