Jaki smoczek i kiedy podać go noworodkowi?

blog

Jaki smoczek i kiedy podać go noworodkowi?

Prawie wszystkie noworodki mają jeden niezwykle silny odruch, a jest to odruch ssania. Odruch ten wykształca się już w łonie matki i jest związany z instynktem przetrwania. Maleńkie dziecko przychodząc na świat zna niewiele rzeczy, ale ssanie to jedna z nich. Właśnie dlatego noworodki uspokajają się przy piersi lub smoczku. Czują się dzięki temu bezpiecznie, czynność ssania zapewnia im ukojenie. Udowodniono, że ssanie obniża hormony stresu u dziecka, a co za tym idzie, hamuje płacz i działa relaksująco.

Jak wybrać dziecku pierwszy smoczek?

Wybór smoczka wcale nie jest tak prosty i oczywisty. Wchodząc do sklepu z artykułami dla niemowląt, mamy do wyboru dziesiątki różnych smoczków. W takim razie który z nich jest najlepszy? Uwagę zwrócić trzeba na kilka najważniejszych aspektów, mianowicie na kształt smoczka, kształt osłonki i produkty z których został wykonany. Materiały, z których powstaje smoczek muszą być w 100% naturalne i bezpieczne dla dziecka. Smoczki Bibs wyróżniają się naturalnością. Powstają one z organicznego kauczuku Hevea, który jest nietoksyczny i nie powoduje alergii. Smoczek jest miękki i elastyczny. Przy wyborze smoczka uwagę należy zwrócić również na osłonkę, która nie powinna przylegać bezpośrednio do twarzy dziecka. Smoczki Bibs posiadają osłonkę wyprofilowaną w taki sposób, by nie dotykać skóry wokół ust. Dzięki temu uniknąć można zaczerwienienia i wysypki. Przy zakupie pierwszego smoczka uwagę zwrócić należy również na rozmiar. Na początek wystarczy rozmiar S, który posłuży do 6 miesiąca życia.

Naturalny kauczuk Bibs

Naturalny kauczuk organiczny sprawia, że smoczek jest miękki i elastyczny. Dziecko ma możliwość kształtowania go językiem. Jest to mechanizm podobny do tego przy ssaniu sutka mamy, dzięki czemu smoczek ten nie powinien gwałtownie zaburzać laktacji. Smoczki Bibs z MrBobas są zaprojektowane w taki sposób, by przypominać pierś mamy. Obok wielu zalet funkcyjnych, smoczki Bibs prezentują się bardzo elegancko dzięki ciekawej kolorystyce w stylu vintage.

Kiedy można po raz pierwszy podać dziecku smoczek?

Większość smoczków jest dostosowana dla dzieci od pierwszego dnia życia. Mimo wszystko jeśli jest taka możliwość, warto wstrzymać się przez kilka dni od porodu z podawaniem smoczka, szczególnie jeśli mama zamierza karmić piersią. Wiele noworodków na początku może mieć problemy z prawidłowym chwytaniem brodawki podczas karmienia piersią, a smoczek może proces poprawnej nauki zaburzyć. Już po kilku dniach większość dzieci ssie w sposób prawidłowy i wtedy jest dobry moment na pierwsze podanie smoczka.