Dla dzieci w jakim wieku warto wybierać książki z okienkami?

blog

Dla dzieci w jakim wieku warto wybierać książki z okienkami?

Książki z okienkami cieszą się dużym zainteresowaniem najmłodszych. Są one kolorowe, zabawne, a otwierane okienka mają w sobie niewielką dawkę tajemnicy, którą każde dziecko będzie chciało poznać. Dla maluchów, w jakim wieku przeznaczone są takie książeczki?

Dla starszych niemowląt

Książeczki z okienkami mogą się spodobać nawet dzieciom, które dopiero ukończyły rok. Oczywiście jest to ściśle uzależnione od tematyki książki oraz od tego, na jakim właściwe etapie rozwoju jest maluch. Przed zakupem warto przyjrzeć się książce i sprawdzić na jej okładce, dla jakiego wieku ją przewidziano. Pomoże to ocenić, czy zainteresuje ona najmłodszych odbiorców. W przypadku maluszków trzeba się też liczyć z tym, że przy otwieraniu i zamykaniu okienek potrzebna będzie pomoc rodzica.

Dla przedszkolaków

Książka z okienkami z całą pewnością spodoba się przedszkolakom. Dzieci te są już na takim etapie rozwoju, że:
– otwieranie i zamykanie okienek,
– przewracanie stron,
– nadążanie za tempem historii,
– łączenie w myślach usłyszanego tekstu z obrazkiem w okienku
nie powinno stanowić dla nich zbyt dużego wyzwania. Dla dzieci w wieku 3 do 6 lat takie książki mogą być świetnym źródłem rozrywki, która jest zdecydowanie bardziej interaktywna niż czytanie zwykłej książeczki. W przypadku tych z obrazkami konieczna jest interakcja z dorosłym, więc dziecko musi na dłużej się skupić. Zadanie to podoba się większości maluchów, więc poświęcenie mu większej uwagi niż zwykle nie jest dla nich wyzwaniem.

Dla starszych dzieci

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że książki z okienkami są też czasami przeznaczone dla dużo starszych odbiorców. Ma to na celu zainteresowanie ich konkretnym tematem i zachęcenie do poznania go. Takie książeczki wyróżniają się i mogą być ciekawą propozycją dla dzieci, które są już znudzone tradycyjnymi książkami i rozrywkami. Ta ma pewien powiew świeżości, więc wiele osób ma ochotę jej spróbować. Zwłaszcza że otwieranie kolejnych okienek to świetna zabawa dla osób w każdym wieku.