Śpiworek do spania – na co należy zwracać uwagę?

blog

Śpiworek do spania – na co należy zwracać uwagę?

Śpiworek do spaniato bardzo praktyczne rozwiązanie w łóżeczku niemowlęcia. Szkrab w nocy często się wierci, a my musimy wielokrotnie wstawać i zakrywać maleńkie stópki. Śpiworek skutecznie sobie z tym poradzi. Powinniśmy, jednakże wiedzieć, na co mamy zwracać uwagę podczas zakupu.

Kształt oraz rozmiar śpiworka

Trzeba powiedzieć jasno, iż kupno śpiworka nie będzie długoterminową inwestycją. Powinien on być dobrany do wzrostu pociechy, a jak łatwo się domyślić – niemowlęta rosną bardzo szybko. Z dobraniem wymiarów nie powinno być kłopotów, gdyż rozmiarówka będzie identyczna, jak w wypadku ubranek. Dlatego na samym początku zalecanym rozmiarem, będzie 68, który służyć może do szóstego miesiąca życia. Później dobrze jest kupić rozmiar 86, zaś dla dzieci starszych (1,5-3 lat) polecane są śpiworki o rozmiarze 98. Poza poddaniem sprawdzeniu specyfikacji danego produktu, przed dokonaniem zakupu trzeba mu się dokładnie przyjrzeć. Przykładowo zwrócić uwagę na to, jak wygląda otwór na szyję. Nie powinien on być nazbyt szeroki, żeby pociecha przypadkowo nie nasunęła śpiworka na swoją twarz. Jeżeli zaś chodzi o dolną część, musi być ona nieco szersza aniżeli ta górna, żeby nie krępowała zupełnie nóżek malucha.

Rodzaj śpiworka

W sprzedaży, dostępne są różne typy śpiworków dla dzieci. Wśród najbardziej popularnych warto wymienić: śpiworki do fotelika, śpiworki do wózka oraz śpiworki stricte do spania. Do spania, najlepiej sprawdzają się śpiworki wykonane z naturalnych, wysokiej jakości materiałów. Powinny być one także miłe w dotyku, aby niepotrzebnie nie drażniły maluszka. Najlepsze zapinanie, to to na suwak. Dzięki temu w czasie snu, utrzymywana jest właściwa temperatura pociechy. Warte uwagi są również śpiworki pozbawione rękawów, co zapobiega przegrzaniu dziecka, a ponadto zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. 

Z kolei zaś dla trochę starszych pociech w okresie letnim, odpowiednie będą śpiworki wytwarzane z czystej bawełny. Warto szukać modeli, gdzie zamek będzie biegł przez całą długość śpiwora bokiem oraz dołem. Dzięki temu, wyjmowanie i wkładanie dziecka stanie się dla nas o wiele łatwiejszą czynnością. Bez przeszkód możemy prać je w pralce automatycznej albo wysuszyć w mechanicznej suszarce.

Natomiast dla maluchów, które znajdują się w przedziale wiekowym 18-36 miesięcy, z pewnością komfortowy sen zapewni również wyprodukowany z bawełny śpiworek. Niemniej jednak, jego podszewka powinna być zrobiona z delikatnej dzianiny, wewnątrz której znajdzie się poliestrowy, szybkoschnący wkład. W przypadku dzieci w tym wieku, warto również zadbać o obecność zatrzasków pod ramionami oraz z przodu. Pozwoli to na właściwe dobranie otworów na rączki malucha. 

Dokonując wyboru śpiworka, sprawdźmy również czy posiada on odpowiednie oznaczenia na metce, które dotyczyć będą spełnienia przez niego norm jakości i bezpieczeństwa. Pamiętajmy, iż nie zawsze tańszy śpiworek będzie tym lepszym. Najważniejsze są komfort i bezpieczeństwo dziecka.