Gorączka u dziecka – jak sobie z nią poradzić?

blog

Gorączka u dziecka – jak sobie z nią poradzić?

Gorączka u dziecka zawsze niepokoi rodziców – jest oznaką rozwijającego się stanu zapalnego i może być wstępem do choroby. O gorączce mówi się wtedy, kiedy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza – stan podgorączkowy u dziecka wymaga monitorowania, lecz nie zawsze należy go od razu zbijać. Jest prawidłową reakcją organizmu na styczność z wirusami i bakteriami, który w ten sposób naturalnie zwalcza chorobę.

Gorączka u dzieckaKiedy temperatura ciała dziecka dochodzi do 38 stopni, wymaga to interwencji ze strony rodzica – konieczne jest podanie leków przeciwgorączkowych. Zbyt wysoka temperatura osłabia malucha, a dodatkowo może szkodliwie wpływać na funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Szczególnie niebezpieczna jest gorączka u niemowlaka poniżej 3 miesiąca życia oraz temperatura wynosząca 39-40 stopni, która może spowodować drgawki, duszności czy utratę przytomności. Warto pamiętać o tym, że u małych dzieci temperatura potrafi bardzo szybko wzrastać- rodzice powinni stale monitorować jej poziom

Jak zmniejszyć gorączkę u dziecka?

  • Przy temperaturze 38 stopni Celsjusza padiatrzy rekomendują podanie dziecku środków przeciwgorączkowych w dawce dostosowanej do wieku i wagi dziecka. U niemowląt można stosować leki zawierające paracetamol, natomiast po 3 miesiącu życia dostępne są środki zawierające ibuprofen. Działają przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Leki mogą być podawane w formie kropli, czopków, a dla starszaków dostępne są również tabletki.
  • Przy stanie podgorączkowym i wspomagająco przy gorączce warto zastosować zimne okłady na czoło. Przy gorączce bardzo wysokiej można rozebrać dziecko i wykąpać je w letniej wodzie – dzięki temu można obniżyć temperaturę ciała lub zatrzymać jej dalszy wzrost. Jeśli leki i okłady nie przynoszą efektu, a gorączka nie daje się zbić to zaleca się jak najszybszą wizytę u lekarza.